Haber

Trump’ın avukatları konuşma yasağının kaldırılması için başvurdu

YENİ ABD eski Başkanı Donald Trump’ın avukatları, 2020 seçimleriyle ilgili olarak müvekkillerine açılan davayla ilgili konuşma yasağının kaldırılması için başvuruda bulundu.

Trump’ın avukatları, başkent Washington’daki Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, eski Başkan’ın tanıklar hakkında konuşmasını engelleyen yasak kararına itiraz etti.

Trump, yasağın kaldırılmasını talep ettiği dilekçesinde, “Amerikan tarihinde hiçbir mahkeme, bırakın ABD Başkan adayını, kamu görevi için aktif olarak kampanya yürüten bir suçluya konuşma yasağı koymadı.” dedi. Kelimeler yer aldı.

Avukatların sunduğu 27 sayfalık dilekçede, eski Başkan’ı “susturmaya” çalışıldığı ve bu yasağın “Trump’ın ve onu dinleyen 100 milyondan fazla Amerikalının anayasal haklarını ihlal ettiği” iddia edildi.

Yasağa ilişkin olarak davaya başkanlık eden Yargıç Tanya Chutkan, Trump’ın siyasi aday statüsünün, tanıklar veya savcılar üzerinde “karalama kampanyası” yürütmesine izin vermediğini savundu.

Chutkan daha önce söz konusu yasağın Trump’ın ifade özgürlüğü hakkını ortadan kaldırdığını kabul etse de bu hakkın “adaletin düzenli işleyişine engel olmaması” gerektiğini savundu.

Trump, kendisine karşı davayı yürüten Özel Savcı Jack Smith ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence gibi tanıklar hakkında “hakaret” sayılan ifadeler kullandı.

cal-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu