Ekonomi

Milei’den Çin ile ilişkilerde geri adım

ABD ile Çin arasındaki rekabet gelişmekte olan ülkeleri zorlamaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ticaret, finansman ve güvenlik gibi konularda ABD ya da Çin’e bağlılık arasında oldukça zor bir seçime zorlanıken bu seçim hiçbir ülkede Arjantin’de olduğu kadar zor değil.

Güney Amerika ülkesinin yüzde 276’lık enflasyonu, develet tahvili temerrütleri geçmişi ve son 10 yılda yaşadığı 6 resesyon Arjantin’i ABD’nin Çin’e karşı zemin kaybettiği Latin Amerika’daki komşularından daha bağımlı hale getiriyor.

Tartışmalı açıklamalarıyla tanınan Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, 8 ay önce Ajrantin’in başkanı olması halinde Çin ile ilişkileri kısıtlayacağını taahhüt etmiş ve “Bir suikastçiyle ticaret yapar mısınız?” sorusuyla gündem olmuştu.

Milei devlet başkanı seçilmesi sonrası çok daha pragmatik bir tavır takınarak Çin ile Arjantin arasındaki ticari ilişkilerin “zerre kadar” değişmediğini ve 18 milyar dolarlık Döviz takasına dokunmak gibi bir niyetinin olmadığının altını çiziyor.

Arjantin Devlet Başkanı, Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Mickletwait ile yaptığı özel röportajda, “Biz her zaman özgürlükçü olduğumuzu söyledik. Eğer insanlar Çin ile ticaret yapmak istiyorlarsa yapabilirler” ifadelerini kullandı. Çin ticareti ve yatırımı, emtia ve enerjiden bankacılığa kadar Arjantin ekonomisinin büyük bir bölümünü yön veriyor. Bu durum, Çin’in son dönemde piyasalarda yaşadığı çöküşün ülkenin yabancı yatırımlarının bir kısmını dizginlemesine yol açmasından sonra bile geçerliliğini koruyor.

haber-arguvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu