Haber

İki devletin kardeşlik duyguları yeni nesillere aktarılacak

ANKARA (İGFA) –Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, değerlendirmesinde Başbakan Ali Asadov ve mevkidaşı Emin Amrullayev ile verimli görüşmeler yaptığını belirtti.

Kardeşliğin kendilerinden miras kaldığını vurgulayan Bakan Tekin, “Bugün bu mirasın sonucunda ‘iki devlet, tek millet’ diyoruz. Gelecek nesillerin de aynı şekilde ‘tek millet’ demenin gururunu yaşamasını diliyoruz. şuur ve aynı arzu. Bu konuda yetki ve sorumluluk her iki ülkeye aittir.” “Eğitim bakanlıklarında. Bunu sağlıklı bir şekilde yapabilirsek tek millet bilinci devam eder ama burada zaaf gösterirsek ve bu bilinci gelecek nesillere aktaramazsak sıkıntı yaşarız.” söz konusu.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan değerlendirmeye göre Bakan Tekin, yaptıkları görüşmelerde çözüm bekleyen konuları da ele aldıklarını belirterek, Bakü Türk Okullarının ihtiyaçlarının karşılanması, alanda işbirliği yönetmeliği taslağı konusunu da görüştüklerini kaydetti. Mesleki ve teknik eğitimin gelişimi ve Azerbaycan Türkiye Üniversitesi ile ilgili gelişmeler.

Bir sonraki toplantıda bu konularda daha somut adımlar atılması konusunda mutabakata vardıklarını söyleyen Bakan Tekin, kendisinin ‘iki devlet, tek millet’ anlayışını ve bu kardeşlik duygusunu sürdürmek isteyen bir Azerbaycan aşığı olduğuna dikkat çekti.

“Bu farkındalığın devam etmesini istiyorum” diyen Bakan Tekin, şöyle devam etti: “Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. İki ülkenin Cumhurbaşkanları Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev de iradelerini beyan ettiler. Bu konuda hem “Bu dostluğun daha güçlü devam etmesini istiyorlar.” Hem “Ülkenin vatandaşları bu dostluğun devam etmesini istiyor. Hem liderlerimizin hem de halkımızın istediği bu bağı daha da sıkı hale getirmek bizim görevimizdir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu