Haber

Deprem bölgesinde 432 kişiyi enkazdan kurtaran Ankara İtfaiyesi başkente döndü

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere deprem bölgesine giden Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) İtfaiyesi, görevini tamamlayarak Başkent’e döndü. Ekipler, Kahramanmaraş’ta 309, Hatay’da 116 ve Adıyaman’da 7 kişiyi enkazdan çıkardı. İskenderun Limanı’nda çıkan konteyner yangınına da müdahale eden ekiplerin bir kısmı hem Hatay’da hem de Kahramanmaraş’ta görevlerine devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgeye kara ve hava yoluyla intikal eden ABB İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, arama kurtarma çalışmalarını tamamlayarak şehre döndü. Ankara İtfaiyesi, K9 köpekleri ‘Rüzgar’ ve ‘Çakıl’ın desteğiyle Kahramanmaraş’ta 309, Hatay’da 116 kişiyi enkazdan kurtardı. Arama kurtarma çalışmalarına katılan ABB’nin diğer ekibi, Adıyaman’da enkaz altından 7 kişiyi sağ çıkardı. İskenderun Limanı’ndaki konteyner yangınına da müdahale eden gruplardan bazıları, hem Hatay’da hem de Kahramanmaraş’ta çalışmalarını sürdürüyor.

ABB Lideri Mansur Yavaş, grupların şehre dönüşünü sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Görevlerini tamamlayan itfaiye ekibimiz Ankara’ya döndü. Enkaz altında 432 depremzede var”.

Deprem anından itibaren bölgeye hareket ederek çalışmalara katılan ve çok sayıda depremzedeyi enkazdan çıkaran Ankara İtfaiyesi ekipleri, merkez istasyonda meslektaşları tarafından karşılandı. Ankara İtfaiyesi Başkanı Salih Kurumlu, deprem bölgesi için seferber olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Depremden sonra haber aldığımız ilk andan itibaren ekiplerimizi hazırlayarak hem havadan hem de karadan önce Kahramanmaraş’a gönderdik. Kahramanmaraş’tan sonra Hatay ve İskenderun’daki yangınların yanı sıra yangınlar için de ekipler oluşturduk. 256 personelimiz bulunmaktadır 50 aracımız ile bölgede arama kurtarma faaliyetleri ve yangın söndürme faaliyetleri yürüttük Arama kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından hem AFAD hem de Genelkurmay Başkanlığı açıklaması ile dönüşümüzü gerçekleştirdik. Bölgeden valilerimizin izni kıymetlidir.”

KAHRAMANMARAŞ’TA 3 ARAÇ, 6 PERSONEL; 33 İŞÇİ, 7 ARAÇ HATAY MİSYONUNDA

Ankara İtfaiyesi, ilk etapta arama kurtarma çalışmaları için 104 personel, 27 araç ve 2 K9 köpeği Kahramanmaraş’a sevk ederken; Hatay’a 152 işçi ve 23 araç sevk edildi. Ankara İtfaiyesi, olası yangınlara müdahale ve enkaz kaldırma çalışmalarını takviye amacıyla Kahramanmaraş’ta 3 araç ve 6 personel, Hatay’da ise 33 işçi ve 7 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

haber-baykan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu